Egyéni védőeszköz juttatási rend
Az egyéni védőeszköz juttatás a munkáltató részéről jogszabályi kötelezettség. A juttatás rendjét egyéni védőeszköz juttatási rend dokumentációban kell meghatározni.
A munkáltató az egyéni védőeszközökkel kapcsolatos teendőket, az egyéni védőeszköz tárolását, cseréjét, karbantartás módját, idejét, a munkavállaló részére való átadását írásban határozza meg. E dokumentációs tevékenységet (az egyéni védőeszköz juttatási rend dokumentum elkészítését) munkaegészségügyi szaktevékenységre feljogosított személy közreműködésével valósíthatja meg.
Mi számít egyéni védőeszköznek?
Egyéni védőeszköz minden olyan eszköz, amelyet a munkavállaló azért visel vagy tart magánál, hogy az a munkavégzésből, a munkafolyamatból, illetve a technológiából eredő kockázatokat az egészséget nem veszélyeztető mértékűre csökkentse.
Fontos tudni, hogy a munkaruha nem védőeszköz. Élelmiszeriparban gyakran összekeverik a munkaruha, a védőruha és termékvédőruha fogalmát, funkcióját és olykor még a használatát is.
A különbségek: termékvédő ruha, munkaruha, védőruha
A termékvédő ruha kifejezetten a gyártás, előállítás alatt lévő termék védelmére, valamint ezek szállítása vagy forgalmazása során azok tulajdonságainak megőrzésére szolgál.
A munkaruha a tevékenységből adódó fokozott igénybevételtől és szennyeződéstől óvja a munkavállaló saját ruházatát, vagy helyettesíti azt. A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény a munkaruhával kapcsolatos konkrét rendelkezést nem tartalmaz. Így a munkaruha biztosítása nem kötelező a munkáltató részéről. A munkaruha juttatása általában belső szabályozás, kollektív szerződés szerint történik, próbaidő alatt is adható. Megfelelőség értékelésre nem kötelezett.
A viselésére és a használatára vonatkozó részleteket általában belső szabályozás, kollektív szerződés rögzíti. Használata nem igényel foglalkozás-egészségügyi orvosi vizsgálatot, valamint külön munkavédelmi oktatást. Kihordási ideje van, amit általában belső szabályozás, kollektív szerződés rögzít. A kihordási időt követően a munkaruha átmegy a munkavállaló tulajdonába. A mosására, tisztítására vonatkozó részleteket általában belső szabályozás, kollektív szerződés rögzíti.
Élelmiszeripari vállalkozóknál gyakran a rendelkeznek a HACCP kézikönyvben munkaruha mosás, tisztítás módszeréről és menetéről. A munkaruha, termékvédő ruha kezelésével, mosásával kapcsolatban a munkavállalókat élelmiszerhigiéniai oktatás keretein belül tájékoztatni kell.
A védőruha egyéni védőeszköz, amely a munkavégzés során a munkavállaló egészségét, testi épségét veszélyeztető fizikai, kémiai, illetve biológiai károsító hatások ellen nyújt védelmet. Szabványok és normák által meghatározott védelmi képességgel rendelkeznek. A védőruhát (egyéni védőeszköz) kötelező biztosítania a munkáltatónak, amennyiben más módon (megelőző műszaki, illetve szervezési intézkedésekkel) a munkavállaló védelme nem valósítható meg. Juttatását jogszabályok írják elő. A munkáltató írásban köteles meghatározni.
Az egyéni védőeszköz juttatásának szükségességét és annak védelmi szintjét kockázatértékeléssel kell megállapítani. A elkészítése munkabiztonsági, illetve munkaegészségügyi szaktevékenységnek minősül. [Mvt. 54. §; 56. §; 65/1999. (XII. 22.) EüM rendelet 5.§]. A kockázat fennállása esetén a munkáltató azonnal (próbaidő alatt is) köteles biztosítani. A védőruha használatát, illetve viselését kötelező ellenőrizni, viselésének elmulasztása szankcionálható. Használatával, illetve viselésével összefüggésben a munkavégzés megtagadható vagy megtiltható, pl., ha a védőruha nem tudja betölteni védelmi funkcióját.
A védőruhának kategóriától függően rendelkeznie kell a megfelelőség- értékelést igazoló dokumentumokkal [Mvt. 18. § (4) bekezdés; 2016/425/EU rendelet 18-19. cikk], például:
- EK-megfelelőségi nyilatkozattal vagy EU-megfelelőségi nyilatkozattal, CE-jelöléssel
- EK típustanúsítvánnyal vagy EU- típusvizsgálati tanúsítvánnyal
- tájékoztatóval stb.
Rendeltetésszerű használata, viselése kötelező! Tehát a munkavállaló nem dönthet önállóan úgy, hogy nem viseli! A munkáltató a rendeltetésszerű használatot köteles ellenőrizni!
Ha megnézzük az egyéni védőeszköz fogalmának meghatározását – 2016/425/EU rendelet 3. cikk 1. pontja a) bekezdés alapján: „olyan eszköz, amelyet arra terveztek és gyártottak, hogy viselve vagy kézben tartva megvédje az adott személyt az egészségét vagy biztonságát érintő egy vagy több kockázattal szemben.”
A jogszabályi meghatározásból látszik, hogy a munkaruha és a termékvédő ruha a védőruha elvárásainak nem tud megfelelni, tehát nem számít védőeszköznek, nem tudja megvédeni az adott személyt egy vagy több kockázattal szemben.
Az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés érdekében elsődleges feladat a kollektív műszaki védelem kialakítása, a veszélyes technológia helyett veszélytelen vagy kevésbé veszélyes alkalmazása, illetve munkaszervezési intézkedés megtétele. Mindezek mellett a megfelelő egyéni védőeszközök biztosítása és használata is nélkülözhetetlen. Az egyéni védőeszközök hiánya vagy nem megfelelő védelmi képessége esetén a munkavállaló hamis biztonsági érzetben, illetve védelem nélkül maradhat.
A kollektív műszaki védelem biztosítása az elsődleges!
Ha megelőző műszaki, illetve szervezési intézkedésekkel az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés nem valósítható meg, a kockázatok egészséget nem veszélyeztető mértékűre csökkentése érdekében a munkáltató a munkavállalókat a kockázatokkal szemben védelmet nyújtó védőeszközzel látja el, és rendszeresen ellenőrzi azok rendeltetésszerű használatát.
Az egyéni védőeszköz biztosítása és használata a balesetek megelőzésének módja lehet, például sütőiparban a hőálló védőkesztyű, vendéglátásban a húselőkészítőben használt lánckesztyű, láncmellény használata.
Az egyéni védőeszköz juttatásának belső rendjét írásban kell meghatározni.
A védőeszközt a munkáltató ingyenesen biztosítja, továbbá karbantartás, tisztítás, javítás vagy csere útján gondoskodik arról, hogy a védőeszköz használható, valamint megfelelő higiénés állapotban legyen.
Egyéni védőeszköz jogszabály
Az egyéni védőeszköz juttatása és használata nem csupán a munkáltató felelőssége, hanem jogszabályok által előírt kötelezettség is.
A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 56. § értelmében:” Az egyéni védőeszköz juttatásának belső rendjét a munkáltató írásban határozza meg. E feladat ellátása munkabiztonsági és munkaegészségügyi szaktevékenységnek minősül. A munkaegészségügyi feladatokat a foglalkozás-egészségügyi alapszolgáltatást biztosító szolgálat orvosának jóváhagyásával közegészségügyi-járványügyi ellenőri vagy felügyelői, vagy népegészségügyi ellenőri vagy felügyelői szakképzettséggel rendelkező személy is elláthatja.”
Az egyéni védőeszköz juttatási rend fontossága
Az egyéni védőeszközök juttatási rendje meghatározza, hogyan és milyen védőeszközt kell biztosítani a munkavállalók számára. Az egyéni védőeszközök beszerzése, tárolása a munkáltató felelőssége, a védőeszközök megfelelő karbantartását a munkavállaló is elvégezheti (ha a védőeszköz jellege és a jogszabály lehetővé teszi, ezeket azonban egyedileg kell vizsgálni, attól függ, milyen védőeszközről beszélünk).
A védőeszközök fellelhetőségéről, megfelelő használatáról és a karbantartásról a munkavállalókat oktatás keretein belül kell felkészíteni a védőeszközök helyes használatára. Az oktatásnak dokumentálnak kell lennie, az oktatáson részt vett személynek aláírásával kell igazolni a részvételét.
Összefoglalás
Az egyéni védőeszköz juttatásának belső rendjét a munkáltató írásban határozza meg. E feladat ellátása munkabiztonsági és munkaegészségügyi szaktevékenységnek minősül. A munkaegészségügyi feladatokat a foglalkozás-egészségügyi alapszolgáltatást biztosító szolgálat orvosának jóváhagyásával közegészségügyi-járványügyi ellenőri vagy felügyelői, vagy népegészségügyi ellenőri vagy felügyelői szakképzettséggel rendelkező személy is elláthatja.
Ha velem íratod az egyéni védőeszköz juttatási rendet erre számíthatsz:
Kizárólag élelmiszeripari vállalkozók részére készítek egyéni védőeszköz juttatási rendet, népegészségügyi ellenőri oklevéllel, emellett élelmiszerbiztonsági és minőségi mérnök, munkavédelmi szakmérnök, tűzvédelmi előadói képesítéssel rendelkezem. Tehát többféle szemszögből is körbejárom a munkahelyi tevékenységet.
Több éves tapasztalattal rendelkezem, amivel hozzásegítelek ahhoz, hogy ne nyűgnek éld meg a jogszabályoknak való megfelelést.
Hogyan történik a közös munka?
- kapcsolatfelvétel után meghatározzuk a tevékenységet, a munkavégzés helyszínét (ahol a munkavállalók munkát végeznek)
- elkészítem a munkahelyi és kémiai kockázatelemzést
- elkészítem az egyéni védőeszköz juttatási rendet, az orvosi vizsgálatok rendjét
- átadom az elkészült dokumentumokat, megbeszéljük a részletes tartalmat és hogy milyen feladataid lesznek a munkavédelemmel kapcsolatban
- munkavédelmi oktatást tartok
Ha többet szeretnél olvasni munkavédelmi témákkal kapcsolatban kérlek, látogass el a Kockázatelemzés oldalra.