A munkavédelem két fő területből áll: a munkabiztonságból és munkaegészségügyből. A munkabiztonság célja a biztonságos munkakörülmények és munkavégzés elősegítése, beleértve a balesetek megelőzését és az esetleges munkabalesetek, kvázi balesetek kivizsgálását. Amennyiben munkabaleset, kvázi baleset történik, alapos vizsgálatot szükséges végezni a munkabaleset, kvázi baleset okainak feltárására, és változtatásokat vezet be a munkáltató annak érdekében, hogy a jövőben hasonló események ne ismétlődjenek meg.
Munkavédelmi oktatás jelentősége
A munkaegészségügy a munkavégzés során fellépő egészségügyi hatásokat vizsgálja és szabályozza. Ezért szükséges a foglalkozás egészségügyi orvosi vizsgálat a munkába állás előtt. A munkavédelem lényege, hogy munkáltató a munkahelyen egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkakörülményeket teremtsen. A folyamatos cél, hogy megelőzzük a munkabaleseteket és az egészségkárosodást. Fontos, hogy a biztonságos környezetet fenntartsuk, rendszeresen teszteljük és fejlesszük. A munkavédelem magába foglalja a munkáltatók és munkavállalók együttműködését, valamint a megfelelő feltételek biztosítását a balesetek elkerülése érdekében.
A munkavédelmi törvény értelmében az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzésre vonatkozó szabályokat úgy kell meghatározni, hogy végrehajtásuk megfelelő védelmet nyújtson a munkavállalókon túlmenően a munkavégzés hatókörében tartózkodónak és a szolgáltatást igénybe vevőnek is.
A szolgáltatást igénybe vevők szempontjából a munkavédelmi törvény szerint a biztonságos és egészséget nem veszélyeztető munkavégzés szabályait úgy kell megalkotni, hogy azok ne csak a munkavállalók, hanem a munkavégzés hatókörében tartózkodók és a szolgáltatást igénybe vevők számára is megfelelő védelmet biztosítsanak. Ez azt jelenti, hogy a szolgáltatást igénybe vevők is védve vannak a munkavégzés során felmerülő veszélyektől.
A szolgáltatást igénybe vevők lehetnek például vásárlók, workshopra, tanfolyamra érkező személyek (felnőttek és gyermekek egyaránt, valamint fogyatékkal elők.)
Az, aki workshopra érkezik, mint résztvevő vagy látogató, azért igényel védelmet, mert a szervezett tevékenység helyszínén előfordulhatnak olyan munkavégzési tevékenységek vagy helyzetek, amelyek veszélyt jelenthetnek a biztonságára vagy egészségére.
Fontos, hogy a munkavédelmi szabályok a workshop résztvevőit is védjék, hiszen nem csak a munkavállalók, hanem minden jelenlévő biztonsága elsődleges szempont.
Összefoglalva, a munkavédelmi folyamatok és eszközök segítenek abban, hogy a munkavégzés során ne történjenek balesetek. Minden erőfeszítés ellenére azonban olykor mégis előfordulhatnak munkahelyi balesetek és akkor nagy jelentősége van annak, hogy történt-e munkavédelmi oktatás és mit tartalmaz az oktatási tematika.
Mi az a munkavédelmi oktatás?
A munkavédelmi oktatás fontos és elengedhetetlen része a munkahelyi környezetnek, amely nem csupán a dolgozók biztonságát szolgálja, hanem a hatékony munkavégzést és a munkahelyi balesetek minimalizálását is elősegíti. Ennek megfelelően, a munkáltatóknak nagy felelősségük van abban, hogy gondoskodjanak arról, hogy munkavállalóik megfelelően képzettek legyenek a munkavédelmi előírások és eljárások tekintetében. De mikor és hogyan kell megvalósítani ezt az oktatást? Ebben a cikkben részletesen kifejtem, mikor és milyen esetekben szükséges a munkavédelmi oktatás, milyen tartalommal bír, milyen fajtái vannak, és milyen szabályokat kell betartani.
A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 55. § (1) * értelmében: „A munkáltatónak oktatás keretében gondoskodnia kell arról, hogy a munkavállaló
a) munkába álláskor,
b) munkahely vagy munkakör megváltozásakor, valamint az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeinek változásakor,
c) munkaeszköz átalakításakor vagy új munkaeszköz üzembe helyezésekor,
d) új technológia bevezetésekor
elsajátítsa és a foglalkoztatás teljes időtartama alatt rendelkezzen az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés elméleti és gyakorlati ismereteivel, megismerje a szükséges szabályokat, utasításokat és információkat. Az oktatást rendes munkaidőben kell megtartani, és szükség esetén időszakonként – a megváltozott vagy új kockázatokat, megelőzési intézkedéseket is figyelembe véve – meg kell ismételni. Az oktatás elvégzését a tematika megjelölésével és a résztvevők aláírásával ellátva írásban kell rögzíteni.
(2) Az (1) bekezdésben előírt ismeretek megszerzéséig a munkavállaló önállóan nem foglalkoztatható.
(3) * Az oktatási tematika elkészítése munkabiztonsági és munkaegészségügyi szaktevékenység.
57. § * (1) * A munkáltató az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés munkáltatói feladatainak teljesítése érdekében a foglalkoztatáspolitikáért felelős miniszter rendeletében meghatározott veszélyességi osztályhoz, munkavállalói létszámhoz igazodóan elegendő, de legalább a rendeletben megjelölt időtartamra és képesítési feltételekkel köteles munkavédelmi szakmai képesítéssel rendelkező személyt kijelölni vagy foglalkoztatni, e személy részére valamennyi munkavédelemmel összefüggő információt megadni, és a szükséges tárgyi, szervezési feltételeket biztosítani.”
A jogszabály egyértelműen meghatározza, hogy a munkavédelmi oktatást rendes munkaidőben kell megtartani. Az oktatási tematika elkészítése munkabiztonsági és munkaegészségügyi szaktevékenység.
A foglalkozás-egészségügyi alapszolgáltatást biztosító szolgálat orvosának jóváhagyásával közegegészségügyi-járványügyi ellenőri vagy felügyelői, vagy népegészségügyi ellenőri vagy felügyelői szakképzettséggel rendelkező személy is elláthatja.
Az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés érdekében a munkáltató köteles a munkavállalónak megadni a szükséges utasításokat és tájékoztatást a munkavégzést megelőzően és jogosult rendszeresen meggyőződni arról, hogy a munkakörülmények megfelelnek-e a követelményeknek, valamint a munkavállalók ismerik, illetve megtartják-e a rájuk vonatkozó rendelkezéseket.
A tájékoztatást az érintett munkavállaló részére az általa értett nyelven, érthetően, ahol szükséges, írásban kell megadni!
A munkavédelmi oktatás tartalma
A munkavédelmi oktatás tartalmának meghatározásánál figyelembe kell venni a munkahely környezetét, sajátosságait, a konkrét tevékenységet, a kockázatértékelésben meghatározott jogszabály szerinti kötelező elemeket (veszélyek, azok megelőzése, kezelése stb.) és a munkavállalókat megfelelő utasításokkal el kell látni.
Tehát a munkavédelmi oktatás akkor lehet sikeres, ha előzetesen elkészült a tevékenységre vonatkozó munkahelyi kockázatértékelés (a kémiai kóroki tényezők figyelembevételével), ehhez kapcsolódóan rendelkezésre áll az egyéni védőeszköz juttatási rend, valamint az orvosi vizsgálatok rendje.
A teljes munkavédelmi tevékenység az esetben teljesülhet ki, ha a munkavédelmi dokumentumok, eljárások meghatározásába a foglalkozás-egészségügyi orvoson kívül a munkavállalókat is bevonjuk. Tehát a munkavédelmi szakember együttműködik az érintettekkel.
A munkavédelmi oktatás fajtái
Előzetes oktatás. Munkába álláskor az új belépő munkavállalóval meg kell ismertetni az egészséget nem veszélyeztető biztonságos munkavégzés követelményeit. Az oktatásnak elméleti és gyakorlati ismereteket is tartalmaznia kell.
Ismétlődő oktatás. Időszakosan (évente) szükséges ismételni az oktatásokat abban az esetben is, ha rendkívüli esemény, technikai, technológiai újdonság nem történt.
Soron kívüli oktatás. Soron kívüli munkavédelmi oktatásra akkor van szükség, ha megváltoznak a munkavégzés körülményei, vagy új eszköz, gép bevezetésekor, kvázi baleset vagy munkabaleset esetén.
- Ezen kívül soron kívüli oktatást kell tartani, ha a védőeszköz a rendeltetésszerű alkalmazás során közvetlenül veszélyeztette a munkavállaló egészségét és biztonságát, vagy ezzel összefüggésben munkabaleset következett be.
- Új egyéni védőeszköz bevezetése esetén a munkavállalóval meg kell ismertetni az új védőeszköz felvételének sorrendjét, használatának helyes módját.
- Valamint soron kívüli oktatást kell tartani a jogszabályok jelentős változásakor, a munkáltatói szabályozás, utasítás és információ változása esetén.
Munkavédelmi oktatás szabályai
A munkavédelmi oktatás tehát elengedhetetlen része a munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi stratégiának. A megfelelő tartalom és a szabályok betartása biztosítja, hogy a munkavállalók és a munkáltatók egyaránt biztonságban és egészségben tudják végezni a munkájukat.
A munkavédelmi oktatásnak mindig az adott ágazatra, cégre, munkakörre, intézményre szabottnak kell lennie. Fontos, hogy az elméleti oktatás mellett konkrét gyakorlati példákkal történő szemléltetés is történjen az oktatáson. Az oktatás időpontját, helyszínét és résztvevőit mindig dokumentálni kell, hogy nyomon követhető legyen az oktatások rendszeressége és a résztvevők kötelezettségvállalása. Ez a dokumentáció biztosítja a szükséges nyomon követhetőséget és bizonyítja a megfelelő oktatás megtörténtét.
A munkavédelem költségei
Az egészséget nem veszélyeztető biztonságos munkavégzés feltételeinek megteremtése és a munkavédelmi dokumentumok elkészítése, valamint a foglalkozási egészségügyi orvos által megállapított munka alkalmassági vizsgálatnak díja van. Valljuk be őszintén, hogy a munkáltatók sok esetben ezt egy felesleges kiadásnak tartják. A munkavédelem és az együttműködés közös feladata a munkáltatónak és a munkavállalónak. A munkáltató elvárja, hogy a fizetésért cserébe a munkavállaló munkára képes állapotban jelenjen meg és a tőle telhetőt megtegye a munkavégzés során. A munkavállaló cserébe jogosan várja el, hogy a munkáját úgy végezhesse el, hogy ne érje semmilyen sérülés, munkabaleset.
A munkavállalók sokkal szívesebben dolgoznak egy olyan munkahelyen, ahol komolyan veszik a munkabiztonságot és figyelembe veszik az egészségüket. Ez pedig javíthatja a termelékenységet, a munkakedvet és csökkentheti az új dolgozók folyamatos toborzásának költségeit.
A workshopra, tanfolyamra érkezők szintén elvárják, hogy a pénzükért ne csak egy jó programon vehessenek részt, de a helyszín megfeleljen a munkvédelmi elvárásoknak és a tűzvédelmi előírásoknak.
A megtörtént munkabalesetet és az abból adódó egészségkárosodást, valamint egészségi kiadásokat (pl. táppénz) visszafordítani nem lehet. Egy esetleges kártérítési per elvesztése esetén a perköltséget a vesztes fél fizeti!
A legjobb módszer a munkabaleset elkerülése: a megelőzés!
Ne halogasd a munkavédelmi oktatást!