Az élelmiszeripari vállalkozóknak jogszabályi kötelezettségük évente két alkalommal megelőző jellegű kártevőirtást végeztetni, engedéllyel rendelkező szakemberrel! Ha nincs kártevő szennyezettség akkor is kötelező elvégeztetni a kártevőirtást.

Az első és legfontosabb dolog, hogy ne kezdj saját „házi” irtásba, hanem azonnal hívj kártevőirtásra engedéllyel rendelkező szakembert! A kártevőirtási tevékenység végzése engedélyhez kötött, az egyéb takarítás jogcímen elvégzett „irtások” gyakran engedély nélküliek. Ami a megrendelő szempontjából annyit jelent, hogy szabad forgalmú szert fog használni az illető, mivel nem fér hozzá a szakemberek által beszerezhető mérgekhez!

Bár az irtás pénzbe kerül, de a tapasztalatok szerint a házi irtások sorra csődöt mondanak! Szakemberként, profi szerekkel is küzdelmes a kártevőirtás, mivel a biológia törvényét mi sem tudjuk megváltoztatni! Az irtás sikeressége rengeteg tényezőtől függ, nemcsak a kártevőirtó szertől és a szakember tudásától!

Ne pánikolj és ne magyarázkodj, hogy nálad ez nem fordulhat elő, mert a te egységed tiszta!

A csótányoknak teljesen mindegy, hogy a te egységed tiszta-e vagy sem, nem attól lesz egy hely a csótányok számára kedvező, hogy koszos. Ahhoz, hogy értsd a csótányok „életét” az alábbiakat kell tudnod:

Hazánkban három csótány fajtával találkozhatunk a leggyakrabban:

1. kép: konyhai csótány – saját kép: Soós Zsuzsanna
2. kép: német csótány – saját kép: Soós Zsuzsanna
3. kép: amerikai csótány – saját kép: Soós Zsuzsanna

Irtasd ki a lehető leggyorsabban az egységedből a csótányokat!

A csótányok élelmiszer-látogatók. Életmódjukból adódóan a környezetünkben olyan szennyezett helyeken (pl. szemét-és hulladéktárolóban, csatornában) fordulnak elő, ahol fertőző anyagokkal táplálkoznak. Ennek következtében testfelületükön vagy bélcsatornájukban kórokozó mikroorganizmusok lehetnek. A kórokozók a rovar székletéből vagy testéről juthatnak az élelmiszerre.

A csótányok mindenevők, táplálékukat keresve az élelmiszereket nem csak elfogyasztják, hanem táplálkozásuk közben beszennyezik. Jelentős elszaporodásuk esetén az élelmiszereket fogyasztásra alkalmatlanná tehetik. Nagy fertőzöttség esetén a csótányok bűzmirigyeik által kellemetlen szagot árasztanak és ürülékükkel a különböző felületeken szennyezést hagynak maguk után.

A csótányok részben fertőző betegségek terjesztéséért lehetnek felelősek, lakásban megtelepedve allergiás reakciókat idézhetnek elő, illetve undorkeltésük miatt pszichés visszatetszést kelthetnek.

Hogyan védekezz a csótányok ellen? – MEGELŐZÉS!

A MEGELŐZÉS A LEGJOBB MÓDSZER!

A csótányok két módon juthatnak be az egységbe:

Aktív módon, tehát a saját lábukon vándorolnak be. Vonulási útvonalaik a csővezetékek, strangok, szellőző-, és csatornarendszerek. Az sem ritka, hogy a lépcsőházból a bejárati ajtón át, illetve a nyári melegben az ablakokon keresztül is bemászhatnak hozzánk.

Passzív módon, vagyis mi magunk visszük be. Ez történhet csomagolt, kartonozott árukkal a piacokról, boltokból és egyéb bevásárló egységekből, illetve használt bútorokkal, gépekkel, eszközökkel is.

Hol és miért telepednek meg a csótányok?

A csótányok elsősorban a konyhában telepednek meg. Ennek az az oka, hogy a számukra három létfontosságú elem mind megtalálható a konyhában: a víz, a táplálék és a búvóhely.

A zsúfolt szekrények, a szemetes, a mosogató mind kedvező feltételeket biztosítanak számukra. Ezenkívül a vizes blokkok (wc, fürdőszoba) is kiváló menedéket jelentenek, mivel a vizes környezet, a meleg hőmérséklet és a búvóhelyek szintén megfelelnek a csótányoknak.

A csótány bejutásának megakadályozásamegelőzés

A csótányok elsősorban a csővezetékeken terjednek. Társasházak esetén strangok (csőszekrény) vannak, ahol a csővezetékek futnak. Azon a ponton, ahol a csővezetékek átjönnek a szomszédból, csőáttörési pontnak nevezzük. Legelső és legfontosabb feladatunk, hogy ezeket a csőáttörési pontokat légmentesen le kell zárni. A lakásunkban is vannak csőáttörési pontok. Ezek azok a pontok, ahol a csővezetékeink szétáramlanak a lakásban. Többnyire ilyenek a konyha (mosogató alatt), WC (mögött) és a fürdőszoba (mosdó és fürdőkád alatt). Pont a csótányok kedvező megtelepedési helyeihez vezetnek, ezért nagyon fontos, hogy ezeket a csőáttörési pontok hézagmentesen le legyenek zárva! Ne felejtsd el ellenőrizni a fűtéscsövek és egyéb csőáttörési pontokat is.

A szellőzőket célszerű (általában fürdőszoba, wc, konyha, spájz) rovarhálóval ellátni. Amennyiben az egységben padló összefolyók is találhatóak, így azokat is célszerű ellátni rovarhálóval. A használaton kívüli mosogató, mosdó és kád lefolyókat lásd el dugóval. A nyílászárók (ajtók, ablakok) legyenek jól szigeteltek és az ablakokra legyen felszerelve szúnyoghálókat. Ez nem jelent 100%-os megoldást, de valamilyen szinten ezáltal is vissza szoríthatjuk a csótányokat és legalább a repülő rovarok (pl. szúnyog, légy, poloska) ellen is védelmet nyújthat.

Amennyiben van pince helyiség és a helyiségben tárolsz benne, mielőtt bármit beviszel az egységbe jól vizsgáld át. Vásárolj tiszta, megbízható helyekről. Bevásárlás után vizsgáld át a csomagokat még az egységen kívül.

Ha már bent vannak a csótányok az egységben, az a feladat, hogy csökkentsd az életfeltételükhöz szükséges 3 fő elemet, melyek a következők: a víz, a táplálék és a búvóhely.

Víz:

A csótányok táplálék nélkül hetekig bírják, de folyadék nélkül pár nap alatt elpusztulnak. Ha a vizet kiiktatható, a csótány életképességét jelentősen megzavarod! Mindig mosogass el és soha ne hagyj az edényeket a szárítón. A mosogatót és a szárítót mindig töröld szárazra. A szivárgó, csöpögő csaptelepeket legyenek megjavítva. Folyamatosan szellőztess (főleg a nedves helyeket), hogy megakadályozd a nedvesség felhalmozódását. Már egy kevés páralecsapódás is biztosítja a folyadékpótlást a csótányok számára.

Ha van az egységnek saját kertje és a növények cserép alátétjeiben álló víz van, illetve a kedvenceknek (kutya, macska) itató tál is biztosított, azzal a csótányok folyadékpótlására is lehetőséget biztosítanak az itatók!

Táplálék:

Nagyon fontos, hogy ne legyen mosatlan edény a konyhai mosogatóban. A lehullott ételmaradékokat, morzsákat mindig össze kell gyűjteni a lehető leghamarabb. A konyhapultot, munkafelületeket mindig takarítsd le. A szekrényeket, polcokat tartsd tisztán. A szárazárukat és egyéb élelmiszereket (liszt, cukor, fűszer, kávé, stb.) jól zárható edényben vagy eredeti csomagolásában lezárva tárold. Fontos, hogy jól záródó szemetest használj, amit rendszeresen, lehetőleg gyakran üríts ki és tarts tisztán. Lehetőség szerint a kijelölt helyen étkezz.

Búvóhely:

Szüntesd meg a zsúfoltságot. A szekrények, polcok, tárolók és fal közötti hézagot zárjuk le (pl: sziloplaszt, vagy dekoratív tömítő anyagok használatával), ezáltal is csökkentve a búvóhelyek számát. A csótányok szívesen tanyáznak a szekrények, polcok, tárolók háta mögött, ahol nem zavarják őket. Résekben repedésekben jól érzik magukat.

A fentiek alkalmazásával – a lehetőségekhez mérten – együttesen alkalmazva szakszerű kártevőirtással sikeresen elpusztíthatók a csótányok az előfordulásuk helyén.

Az irtás elvégzése mellett fontos a társasházi lakók/élelmiszeripari vállalkozók általi védelem kialakítása is! Ha az élelmiszeripari egységet meglátogatja egy csótány, ne késlekedj, mert a csótányok agresszíven szaporodnak és minél többen vannak, annál nehezebb kiirtani őket! Minél később hívsz szakszerű irtást, annál drágább lesz a kártevőirtás, mivel valószínűleg egy irtás kevés lesz!

Kártevőirtást szeretnék!